Karviná: +420 596 383 111,

Orlová: +420 596 583 111,  nspka@nspka.cz

Personální obsazení:

  Primář:
MUDr. Oldřich Barteček

  Vrchní sestra rehabilitačního oddělení:
Židková Šárka
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Lékaři:
MUDr. Lipowská Nikola
MUDr. Zavilová Sylvie

 
• Rehabilitační oddělení se nachází v 7. patře lůžkové části Orlová, Nemocnice s poliklinikou Karviná -Ráj. Kapacita oddělení je 21 lůžek rozdělených v 10 pokojích, které mají vlastní sociální zařízení.

• Rehabilitační péče na oddělení je zaměřena na pooperační stavy ( stavy po ortopedických, traumatologických, chirurgických a neurochirurgických operacích), četné poúrazové stavy ( zlomeniny, pohmožděniny a podvrtnutí kloubů, sportovní úrazy), stavy po mozkových příhodách a kraniotraumatech, široké spektrum neurologických onemocnění – např. akutní i chronické bolesti zad, kořenové syndromy, roztroušena sklerosa a další demyelinizační onemocnění, centrální i periferní paresy, polyneuropathie DKK, revmatologické onemocnění, bolesti drobných i nosných kloubů pohybového aparátu, skoliosy páteře a mnoho dalších.

• O pacienty na rehabilitačním oddělení pečuje tým zdravotnických pracovníků: lékaři, fyzioterapeuti, ergoterapeuti, zdravotní setry, ošetřovatelé. Lékaři k terapii a diagnostice využívají prvky manuální myoskeletální medicíny – pražská škola prof. Lewita, prvky dynamické neuromuskulární stabilizace ( DNS – prof. Koláře). Fyzioterapeuti provádějí terapii dle rozličných konceptů, např. myoskeletální techniky – měkké techniky a mobilizace, cvičení na podkladě PNF – Kabatova metoda, SM systém – spirální stabilizace páteře Dr. Smíška, léčba skolióz dle Schrottové atd. Ergoterapie je prováděna pod vedením diplomovaného ergoterapeuta. Zahrnuje nácvik soběstačnosti a všedních denních činností, zabývá se poruchami funkce ruky.

• Oddělení disponuje tělocvičnou, vodoléčbou s vířivkami pro HKK i DKK, mechanoterapií, kryoterapií, elektroléčbou se širokým spektrem elektroléčebných proudů, magnetoterapií, ultrazvukovou terapií či biotronovou lampou. Ve spolupráci s rehabilitační ambulancí hospitalizovaným pacientům poskytujeme skupinové cvičení v bazénu, podvodní masáže, střídavé nožní koupele, parafinové zábaly, plynové injekce, ergoterapii, laseroterapii, vakuum-kopresivní terapii ( Extremiter), čtyřkomorovou elektroterapii a mnoho dalšího.

• Na oddělení je možno zapůjčit literaturu v podobě knih a časopisů.

• K hospitalizaci na lůžkové oddělení jsou indikováni pacienti v rámci pracoviště NsP Karviná – Ráj, pacienti z odborných ambulancí, ale i formou překladu z jiných zdravotnických zařízení.

• V případě odeslání pacienta k hospitalizaci z odborné ambulance je třeba doručit na naší rehabilitační ambulanci ( v suterénu budovy ) žádanku na rehabilitační vyšetření, kde pacient dostane termín návštěvy. Na základě konzultace a vyšetření naším rehabilitačním lékařem obdrží termín hospitalizace.

• S sebou k hospitalizaci by pacient neměl zapomenout aktuální zdravotní dokumentaci a rozpis léků, kompenzační pomůcky, hygienické pomůcky, ručník, sportovní pohodlné oblečení, pevnou obuv, v indikovaných případech plavky, atd.

• Postup při příjmu na oddělení: v ranních hodinách by se měl pacient hlásit na centrálním příjmu, následně bude poslán přes šatnu do 7. patra, kde sídlí rehabilitační oddělení. Po příchodu na oddělení proběhne příjem sestrou a následně lékařem, kde bude na základě anamnestických dat a fyzikálního vyšetření stanoven léčebný program.

• Vstřícným přístupem se personál snaží působit nejen na zlepšení fyzického stavu pacienta, ale i na duševní rozpoložení, a vytvářet pohodovou atmosféru oddělení. Na setkání se těší kolektiv zdravotnických pracovníků rehabilitačního oddělení.

• V rámci komerčního provozu provádíme částečné klasické masáže a aplikaci kinezio tejpu.