Karviná: +420 596 383 111,

Orlová: +420 596 583 111,  nspka@nspka.cz

10          

Oddělení

 

Personální obsazení dětského oddělení:

 
Primář:
MUDr. Barbara Widenková         
tel.: 596 383 209
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Zástupce primáře:
MUDr. Kristina Poločková
tel.: 596 383 391, 596 383 244
e-mail:

  Vrchní sestra:
Monika Nivnická
tel.: 596 383 248
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Staniční sestra novorozenci:
Bc. Markéta Kurovská
tel.: 596 383 244, 596 383 275
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Staniční sestra dětská JIP:
Radka Blechová, DiS.
tel.: 596 383 228
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Staniční setra oddělení kojenců a větších dětí:
Andrea Šilhánková
tel.: 596 383 141, 596 383 144
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


  Dokumentace:
Dagmar Katrinioková
tel.: 596 383 647
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Lékaři:
MUDr. Veselá Kristina
MUDr. Branná Kristýna
MUDr. Pieczonková Radka
MUDr. Macurová Barbara
MUDr. Čajová Tereza
MUDr. Plšková Anna
MUDr. Hanková Iveta


Dětské oddělení naší nemocnice vzniklo již v roce 1956 a od té doby společně s vývojem pediatrie procházelo řadou změn ke spokojenosti našich nejmenších klientů. Tým kvalifikovaných pracovníků zajišťuje komplexní diagnostickou, léčebnou a ošetřovatelskou péči o nemocné děti od narození do 19 let. Děti jsou hospitalizovány se širokým spektrem pediatrických onemocnění, nejčastěji s respiračním onemocněním, s onemocněním zažívacího traktu, s onemocněním ledvin a močových cest, dále jsou přijímány k operačním zákrokům a k celkovému vyšetření a sledování. Naše oddělení ročně hospitalizuje v průměru 2000 dětských klientů a 1000 doprovodů.

V současné době má dětské oddělení tyto stanice:

- kojenecké oddělení
- oddělení větších dětí
- dětská jednotka intenzivní péče
- novorozenecké oddělení

Dětské oddělení dále zajišťuje pohotovostní službu, která je poskytována pacientům od 0 do 19 let věku s akutními změnami zdravotního stavu, které vznikly v časovém období mimo pravidelný provoz ambulantních zařízení.
 

Lékařská pohotovostní služba pro děti:

Tel.: 596 383 648, 604 457 043

Po - Pá 17:00 - 21:00 hod.
So, Ne, Svátky 08:00 - 18:00 hod.

Je poskytována dětem a mladistvým ve věku do 19 let. Nachází se v prostorách Ortopedické ambulance (průchod přes Centrálním příjmem).
 

Děti se u nás léčí i humorem
Profesionální zdravotní klauni chodí každé pondělí pobavit a rozptýlit malé pacienty dětského oddělení. Děti se tak pravidelně podrobují měření dobré nálady, kontrole barvozrakosti, transplantaci červeného nosu nebo čištění špatných myšlenek. S nápadem zdravotních klaunů přišlo do naší nemocnice Občanské sdružení zdravotní klaun, které má v celé republice na 21 zdravotních klaunů. Ti ročně navštíví více než 15 000 dlouhodobě nemocných dětí, aby jim zpestřili a ulehčili jejich pobyt v nemocnici. Zdravotní klauni jsou profesionální umělci, školení pro práci v nemocničním prostředí. Klauniády probíhají na pokojích v úzké spolupráci s lékaři a zdravotními sestrami.

Co potřebují děti do nemocnice:

- domácí obuv,
- základní hygienické potřeby (zubní pastu, zubní kartáček, hřeben, mýdlo, ručník, toaletní papír, papírové kapesníky),
- jídelní příbor
- psací potřeby, pastelky, omalovánky, knihu, oblíbenou hračku,
- je možné přinést si vlastní oblečení, ale není to nutné.


Kojenecké oddělení

Umístění: 1.patro, lůžková část A1

Staniční sestra: Andrea Šilhánková

Telefon: 596 383 141

Oddělení je určeno dětem ve věku od narození do tří let. 

K dispozici máme 8 pokojů pro pobyt dítěte s doprovodem a 2 pokoje pro děti bez doprovodu. Pokoje jsou vybavením přizpůsobeny vývojovému období dítěte – přebalovacím stolem, dřevěnou skříňkou s kojeneckou vaničkou, dětským stolečkem a židličkou, batolecí židličkou a televizorem. Sociální zázemí je zabezpečeno 3 koupelnami s toaletou. Doprovod má k dispozici kuchyňku s lednicí a varnou konvicí. Volný čas mohou děti trávit v malé herně. Součástí kojeneckého oddělení je učebna pro děti školou povinné.


Návštěvní hodiny na oddělení jsou denně od 14:30 do 17:30 hodin. Po domluvě s ošetřujícím lékařem jsou možné individuální návštěvy během dne.

Informace o zdravotním stavu jsou podávány denně od 11:00 do 14:00 hodin. Na zdravotní stav dítěte se můžete informovat i telefonicky na základě identifikačního hesla – PINU.

 

Oddělení větších dětí

Umístění: 1.patro, lůžková část A

Staniční sestra: Andrea Šilhánková

Telefon: 596 383 144

Oddělení je určeno dětem ve věku od 3 do 19 let.

K dispozici máme standardně vybavené pokoje 1 třílůžkový, 7 dvoulůžkových a 1 jednolůžkový. Na všech pokojích mohou děti sledovat televizor a celé oddělení je pokryto připojením k WIFI. Během pobytu děti mohou trávit čas v bohatě vybavené herně. Volnočasové aktivity zajišťují  paní učitelky základní a mateřské školy a paní vychovatelka rozmanitým tvořením, malováním, hraním.


Informace o zdravotním stavu jsou podávány denně od 11:00 do 14:00 hodin. Na zdravotní stav dítěte se můžete informovat i telefonicky na základě identifikačního hesla - PINU.
Návštěvní hodiny na oddělení jsou denně od 14:30 do 17:30 hodin. Po domluvě s ošetřujícím lékařem jsou možné individuální návštěvy během dne.

nspka oddeleni vetsich deti 001nspka oddeleni vetsich deti 002

 

Dětská jednotka intenzivní péče

Umístění: 5.patro, lůžková část 2

Staniční sestra: Radka Blechová, Dis.

Telefon: 596 383 228  

Hospitalizovány jsou zde děti všech věkových kategorií, které vyžadují intenzivní terapii a péči. Jedná se o urgentní stavy a stavy ohrožující životní funkce – poruchy vědomí, křeče, stavy dušnosti, stavy oběhové nestability, intoxikace, dehydratace, poúrazové stavy, pooperační stavy aj. Proto také úzce spolupracujeme s obory - anesteziologie, chirurgie, oční.

Komplexní specializovaná péče a komfort dětí je zajišťován na 5 jednolůžkových boxech vybavených moderní přístrojovou technikou s centrální monitorací. Na každém boxu je televizor. Na 4 boxech máme polohovatelné křeslo pro doprovod dítěte. Děti mají i možnost zapůjčení knížek a hraček.

Návštěvní hodiny na oddělení jsou denně od 14:30 do 17:30 hodin. Po domluvě s ošetřujícím lékařem jsou možné individuální návštěvy během dne.

Informace o zdravotním stavu jsou podávány denně nejlépe od 11:00 do 14:00 hodin. Na zdravotní stav dítěte se můžete informovat i telefonicky na základě identifikačního hesla - PINU.

nspka detska JIP 002
 

Naším cílem je spokojený dětský pacient a jeho rodiče.

 

Novorozenecké oddělení

Umístění: 6. patro, lůžková část A

Staniční setra: Bc. Markéta Kurovská

Telefon: 596 383 275, 596 383 244

Novorozenecké oddělení spadá pod primariát dětského oddělení a nachází se spolu s gynekologicko-porodním oddělením na 6. patře lůžkové části nemocnice. K dispozici máme 16 lůžek. Pokoje jsou dvou a tří lůžkové s televizí, samozřejmostí je zabudovaná vanička s přebalovacím stolem. Je možnost využít tří nadstandardních a dvou rodinných pokojů s lednicí a televizí. Zajišťujeme péči o novorozeňátka nejen z našeho města a blízkého okolí. Počet narozených dětí v naší nemocnici neustále stoupá.

Personál novorozeneckého oddělení je neptřetržitě ku pomoci maminkách po porodu v péči o jejich narozené dítě. Součástí této péče je i erudované poradenství s kojením.

Celé oddělení je nově  zrekonstruováno a moderně vybaveno, přístrojově i personálně připraveno postarat se o fyziologického novorozence a též zajistit bezprostřední péči o novorozence se zhoršenou poporodní adaptací. Každá novorozenecká postýlka je vybavena apnoe monitorem – který slouží k sledování dechu dítěte.

nspka novorozenecke oddeleni 001

 
Péče o novorozence

Jak to probíhá s miminkem po porodu:

Novorozenecká sestra je přítomna v závěru II. doby porodní při prvním ošetření dítěte i při jeho všech dalších ošetřeních. Při komplikacích je přítomen pediatr. Péče o novorozence začíná na jednom ze čtyř samostatných porodních boxů, na kterém maminka rodí. Samozřejmostí je možnost přizvat si k porodu otce či jiného blízkého člověka, o kterého se chce rodička opřít a sdílet s ním tyto radostné okamžiky.

Velkou předností pro čerstvě narozené miminko a jeho maminku je možnost BONDINGU – dítě je hned po porodu položeno na břicho matky a mohou spolu takto setrvat až do odchodu z porodního sálu. Zároveň je umožněno brzké přiložení miminka k prsu ev. samopřisátí, a tím je podpořen nástup laktace a snadnější průběh dalšího kojení. Samozřejmě pokud toto aktuální stav matky i dítěte dovoluje. Tento brzký a blízký kontakt od počátku podporuje jejich vzájemný vztah.

První ošetření miminka probíhá přímo na porodním boxe v blízkosti rodičů, je možné pořídit si fotky nebo video. Novorozenec je zde ponechán spolu s rodiči dvě hodiny po porodu (výjimku tvoří případy, kdy si stav dítěte či matky žádají jiná opatření). Při porodu císařským řezem nabízíme tatínkům možnost klokánkování – položení dítěte na otcovu hruď (kůže na kůži), kdy může krátce zastoupit maminku po operaci. Novorozence se snažíme i po císařském řezu co nejdříve přiložit k prsu maminky a po dobu, kdy není schopna samostatně se o dítě starat, přivážíme miminko dle jeho potřeby na kojení a mazlení.

nspka novorozenecke oddeleni 002

Co se děje potom:

První koupání fyziologického novorozence a podrobné vyšetření pediatrem je prováděno po dvou hodinách od porodu na novorozeneckém oddělení. Následuje kontrola poporodní adaptace novorozence, včetně měření fyziologických funkcí. Jsme vstřícní různým alternativním postupům, pokud to zdravotní stav dítěte dovolí.

Po přeložení rodičky na oddělení šestinedělí je péče zajištěna systémem ROOMING IN – dítě je stále s maminkou na pokoji, pokud stav jednoho či druhého nevyžaduje jinou péči. Je tak podporováno a urychlováno vzájemné soužití.

Každá maminka je po porodu zaučena v péči o dítě a kojení, včetně ukázky, nácviku techniky a vhodných poloh. Během pobytu v porodnici je možnost zapůjčení odsávačky mateřského mléka a jiných pomůcek ke kojení ev. zakoupení kojícího kloboučku. Personál našeho oddělení je stále proškolován a vzděláván. Je nakloněn následování nejnovějších trendů a  doporučení v péči o dítě a kojení. Na oddělení pracuje několik LAKTAČNÍCH PORADKYŇ, které Vám rády poradí. Kontaktovat je můžete na přiložených tel. číslech: 731 505 348, 596 383 244.

Porodnice je od roku 2011 držitelem mezinárodního certifikátu BABY FRIENDLY HOSPITAL – nemocnice přátelská dětem.

 

V porodnici novorozenci absolvují tato SCREENINGOVÁ VYŠETŘENÍ:

1. Odběr krve z patičky na vrozené a metabolické vady 2. Vyšetření kyčlí ortopedem 3. SONO ledvin 4. Vyšetření očí na šedý zákal čočky 5. Vyšetření sluchu Vyšetření probíhají přímo na pokoji nebo na novorozeneckém oddělení. Maminka může být při vyšetření svého děťátka vždy přítomna.

nspka novorozenecke oddeleni 003

Při odchodu z porodnice:

Každá maminka obdrží při propuštění očkovací průkaz dítěte a důležité informace, týkající se péče o dítě doma.

Obdrží také telefonní číslo na naše oddělení, kam si může v kteroukoliv denní dobu zavolat o radu.

Telefon: 731 505 348, 596 383 244 (nonstop 24/7)

(kde Vám pomůžeme při problémech s kojením po odchodu z porodnice).


Co si vzít do porodnice s sebou:  

-  jednorázové plenkové kalhotky,  

-  vlhčené ubrousky,  

-  2 látkové pleny

-  je možné přinést si vlastní oblečení a kosmetiku, ale není to nutné, vše je k dispozici na pokoji.   

 

Vážení rodiče, bude nám potěšením se s Vámi setkat v těch nejzásadnějších a nejradostnějších chvílích Vašeho života, kdy přivedete na svět nového člena rodiny. Pokusíme se, aby jeho příchod probíhal co nejvíce v souladu s Vašimi představami a přáními. Věřte, že se snažíme naplnit vaše požadavky a potřeby, a to dle našich možností vždy, pokud to aktuální situace a zákon dovolí. Doufáme, že si z porodnice jako spokojení rodiče odnesete spokojené miminko. Těšíme se na Vás. Kolektiv novorozeneckého oddělení.