Karviná: +420 596 383 111,

Orlová: +420 596 583 111,  nspka@nspka.cz

Edukační program s názvem „Děti nebojte se nemocnice“ jsme v letošním roce pro velký zájem ze stran mateřských škol připravili pro děti předškolního věku, již podruhé.

Program je zaměřen na seznámení dětí s nemocničním prostředím. Zábavnou formou hry se děti seznámí s postupy, výkony, vyšetřeními, které je v případě onemocnění očekávají, a že v péči lékařů a sester se mohou cítit bezpečně. Hospitalizace v nemocnici může být pro dítě traumatem, ať už jsou mu tři, nebo třináct. Podle zdravotníků má z bílých plášťů obavy až devadesát procent dětí a je třeba děti na lékařské prostředí připravit.

Děti do nemocnice doprovázeli plyšoví kamarádi, kteří se po seznámení s nemocničním prostředím stali malými pacienty. Sestřičky spolu s dětmi si vyzkoušeli na plyšových kamarádech základní vyšetření, změřili teplotu, prohmatali bříško, hlavičku nebo ošetřili tlapku. Po vyšetření se je snažili uzdravit a poranění ovázali nebo přelepili náplastí.nspka deti nebojte se nemocnice P1030881

I v letošním roce byla používána i tzv. „Edukační kniha“ - fotodokumentace celého pobytu malého pacienta v nemocnici (od přijetí, všech vyšetření, operace, až po propuštění). Za odvahu a statečnost si každé dítě odneslo na památku medaili a drobné upomínkové předměty.

„Musíme ohodnotit, jako velmi dobrý nápad. Mnohé děti se opravdu velmi bojí a nedovedou si představit, co vše je v nemocnici může potkat. Máme zkušenosti, že ti nejmenší pláčou strachem, i v případě, když jim ošetřujeme malou ranku a použijeme obyčejnou náplast. Dětem byl připraven opravdu velmi zajímavý program, z kterého bylo vidět nadšení a radost, a také že se mohly po příchodu do školky o zážitek podělit s ostatními. Věříme, že spolupráce s nemocnicí v tomto duchu bude pokračovat i nadále“, sdělila Mgr. Barbara Veselá, vedoucí učitelka MŠ V Aleji.

Edukačního programu v průběhu celého týdne se zúčastnilo 150 dětí z 5 mateřských škol z Karviné.  Věříme, že zhledem ke kladným ohlasům vyučujících, ale i samotných dětí budeme v programu pokračovat i v příštím roce.

nspka deti nebojte se nemocnice P1030875nspka deti nebojte se nemocnice P1030876nspka deti nebojte se nemocnice P1030877nspka deti nebojte se nemocnice P1030882nspka deti nebojte se nemocnice P1030944nspka deti nebojte se nemocnice P1030947nspka deti nebojte se nemocnice P1030975nspka deti nebojte se nemocnice P1030978nspka deti nebojte se nemocnice P1030988